Nahlédnutí do Facebooku

27. dubna 2021
Nahlédnutí do Facebooku

Co zajímá Svitaváky?

Na facebookové stránce Svitavy OPEN je registrováno více než 5 000 členů. Je to slušné číslo, pokud si uvědomíme, že Svitavy mají přibližně 17 000 obyvatel. Svým způsobem je obsah příspěvků sondou do života každého z přispěvovatelů.

Lze mimo jiné vyčíst, co Svitaváky potěšilo, co je trápí. Dělí se mezi sebou o krásné fotografie i nezvyklé zážitky. Připomínat „špatné“ této době nepřispívá, ale dobré se chválí samo. Nejen mě trápí výstavba nadnárodních řetězců obchodních domů v blízkém okolí města. První vlaštovky se objevily už v 90. letech. Penny, později Kaufland, Hypernova s celým – jak říkají naše děti – městečkem, následoval Lidl, ještě chybělo Pepco, pak OBI… A poptávka stále není uspokojena, čekáme na nový, lepší Lidl.

Náměstí, které bývalo nejen nákupní zónou, ale i místem setkávání, ztrácí své poslání. Je paradox, že zde převažují instituce, které by pohodlně mohly existovat mimo náměstí. Zbytečně bychom hledali konkrétního viníka. Tím jsme totiž my všichni. Dá se ještě vrátit svitavskému náměstí zašlá sláva? Nevím. Ale určitě bychom si to všichni přáli.

Libuše Vévodová, pirátská zastupitelka

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Chůze je odpradávna přirozeným pohybem lidstva. Pravěcí lidé byli na pěším přesunu za lovem závislí životně, koneckonců i praotec Čech se svou družinou přišel na Říp pěšky. Tisíce let je to v nás. Teprve nedávno přijeli na koních kočovníci z asijských stepí, průmyslová revoluce přidala parní vlak i auta, bratři Wrightové letadlo a poslední doba vesmírná plavidla. Skvělé výdobytky, které bezesporu usnadňují život.

Stomilionová investice do bazénu zastupitele neděsí

Stomilionová investice do bazénu zastupitele neděsí

Téma možné koupě areálu po firmě Ponas ještě pořádně nevychladlo a už tu máme další velké téma. Tentokrát se jedná o investici ve výši kolem sta milionů korun do plaveckého bazénu. Věděli jste, že se chystá jeho rekonstrukce? Anebo jinak: ptal se Vás někdo, jaký bazén byste preferovali v Poličce Vy? Takový, do kterého si za levnější vstupné půjdete hlavně zaplavat, anebo takový, který bude investičně i provozně náročnější, bude nabízet víc atrakcí, ale samozřejmě za cenu vyššího vstupného..?

Veřejný prostor - Synský rybník

Veřejný prostor - Synský rybník

V Poličce máme krásný park vybízející k procházce, relaxaci, hrám s dětmi, sportu či setkání s přáteli. Už jste někdy při chůzi po dřevěné lávce nebo přes most přemýšleli, zda do tohoto prostředí patří chovný rybník? Šlo by mít uprostřed města vodní plochu s čistou vodou vábící k jízdě na lodičce nebo k opláchnutí nohou?