Promarněná příležitost?!

26. dubna 2021
Promarněná příležitost?!

Areál KOH-I-NOOR Ponas v Poličce zmizí. Ustojí místní obchodníci nové obchodní centrum?

Jak jistě víte, firma KOH-I-NOOR Ponas se stěhuje z areálu na Starohradské ulici do průmyslové zóny. Opouštěný areál byl na podzim nabídnut městu ke koupi. Štěpán Vlček a Martin Klepárník věnovali spoustu usílí, aby město využilo tuto jedinečnou příležitost, do areálu vstoupilo vlastnicky a následně se pokusilo sehnat investora (investory) pro jeho revitalizaci. Jenom tak by město mohlo významně ovlivnit budoucí podobu a využití této strategicky umístěné lokality. V tomto duchu se vyslovila i většina z vás v naší únorové anketce.

Vzhledem k tomu, že v zastupitelstvu bohužel převážil názor, že by se jednalo o ekonomickou sebevraždu, zastupitelé tuto možnost odmítli (pro koupi areálu hlasovali pouze dva naši zastupitelé Štěpán Vlček a Jitka Bidlová, poznámka: pokud by si město vzalo na koupi areálu úvěr, zatížil by se městský rozpočet 2-3 milióny korun ročně, což považujeme při celkovém ročním hospodaření města s více než 300 milióny korun za akceptovatelné). Vzhledem k tomu, že město nabídku odmítlo, rozhodl se současný majitel prodat areál developerské firmě. Ta zde vybuduje Retail park podobný těm, jaké známe z okrajů jiných měst. Stavět se bude úsporně, tak aby výsledek byl co nejjednodušší. Osází se to stromky a keříky. Možnosti města ovlivnit budoucí podobu areálu jsou dosti limitované.

assets/img/posts/projekt_ponas.png

Mimo již dříve avizovaného supermarketu Billa by zde měl být prostor i pro prodejnu PEPCO, tábák, drogerii, chovatelské potřeby a elektro. Mezi další důvody, proč jsme prosazovali koupi areálu patří:

  • obava z přesunu nakupujících od místních obchodníků v centru města k nadnárodním společnostem a tím přesunu kapitálu od místních lidí někam daleko za hranice města a možná i státu
  • výrazné zvýšení dopravní zátěže včetně nákládní dopravy v ulici Svépomoc

K lokalitě jsme přistupovali jako ke strategické příležitosti, jak posunout město dopředu. Možností pro další rozvoj se nabízelo hned několik (mohly zde najít místo například parkoviště pro centrum i přilehlé sídliště, kanceláře, ordinace lékařů, prostory pro začínající podnikatele, industriální prostory pro společenské nebo sportovní vyžití, dětské skupiny, byty nebo mnoho dalšího, pro co by město našlo investory).. Bohužel vedení města aktivity tímto směrem vykonávat odmítlo. Navíc developerovi tohoto typu by bylo možné areál prodat (bez jakýchkoliv ekonomických ztrát pro město) i kdykoliv v budoucnu, pokud by se ukázaly všechny ostatní snahy o revitalizaci areálu jako slepé.

Developer nabídl městu jako "bolestné" možnost odkoupit si prostor za obchody, kde bude moci město zbudovat až 29 parkovacích míst pro obyvatele přilehlých panelových domů. Ekonomická sebevražda města se nekoná, pomalá sebevražda centra města se ale koná a to v přímém přenosu. Hodně štěstí Poličko, budeš ho potřebovat.<br /> Sledujte náš facebook

Jitka Bidlová, pirátská zastupitelka

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Chůze je odpradávna přirozeným pohybem lidstva. Pravěcí lidé byli na pěším přesunu za lovem závislí životně, koneckonců i praotec Čech se svou družinou přišel na Říp pěšky. Tisíce let je to v nás. Teprve nedávno přijeli na koních kočovníci z asijských stepí, průmyslová revoluce přidala parní vlak i auta, bratři Wrightové letadlo a poslední doba vesmírná plavidla. Skvělé výdobytky, které bezesporu usnadňují život.

Stomilionová investice do bazénu zastupitele neděsí

Stomilionová investice do bazénu zastupitele neděsí

Téma možné koupě areálu po firmě Ponas ještě pořádně nevychladlo a už tu máme další velké téma. Tentokrát se jedná o investici ve výši kolem sta milionů korun do plaveckého bazénu. Věděli jste, že se chystá jeho rekonstrukce? Anebo jinak: ptal se Vás někdo, jaký bazén byste preferovali v Poličce Vy? Takový, do kterého si za levnější vstupné půjdete hlavně zaplavat, anebo takový, který bude investičně i provozně náročnější, bude nabízet víc atrakcí, ale samozřejmě za cenu vyššího vstupného..?

Veřejný prostor - Synský rybník

Veřejný prostor - Synský rybník

V Poličce máme krásný park vybízející k procházce, relaxaci, hrám s dětmi, sportu či setkání s přáteli. Už jste někdy při chůzi po dřevěné lávce nebo přes most přemýšleli, zda do tohoto prostředí patří chovný rybník? Šlo by mít uprostřed města vodní plochu s čistou vodou vábící k jízdě na lodičce nebo k opláchnutí nohou?