Veřejný prostor - Synský rybník

17. června 2021
Veřejný prostor - Synský rybník

V Poličce máme krásný park vybízející k procházce, relaxaci, hrám s dětmi, sportu či setkání s přáteli. Už jste někdy při chůzi po dřevěné lávce nebo přes most přemýšleli, zda do tohoto prostředí patří chovný rybník? Šlo by mít uprostřed města vodní plochu s čistou vodou vábící k jízdě na lodičce nebo k opláchnutí nohou?

Procházela jsem se parkem a moje myšlenky se ubíraly tímto směrem. Již při studiu architektury jsem se zajímala o tyto věci a tak jsem si vzpomněla na tzv. „biotopy – přírodní jezírka“, které jsem prvně viděla při exkurzi do Rakouska. Tyto biotopy jsou okrasná jezírka. Jejich základem je vyvážený přírodní systém, který využívá biologické funkce rostlin k přirozenému čištění vody. Voda v nich bývá natolik čisté, že může být vhodná i ke koupání.

Horská jezera jsou křišťálově čistá, protože neobsahují dostatek živin pro růst čehokoliv a jsou celoročně velmi studená. Naše rybníky a přehrady jsou zase v létě plné řas a sinic, protože obsahují obrovské množství živin z bahna a mají nepoměrně malé množství pobřežní vegetace nebo mokřadů, jež by automaticky plnily čistící úlohu. Pravý přírodní rybník či jezero má vyvážený poměr čisté vodní plochy a tzv. regenerační zóny, tedy plochy s mělkou vodou, která je zarostlá vodními, bahenními a vlhkomilnými rostlinami.

V biotopu se jednoduše pokusíme nastolit ekologickou rovnováhu tak, aby příroda dělala všechno za nás. Jezírko se proto musí skládat ze dvou hlavních částí – hluboké části alespoň dva metry a tzv. regenerační zóny, která je mělká, zarostlá vegetací a může mít několik hloubkových stupňů pro různé druhy rostlin.

Pro konkrétní představu můžete navštívit biotopy v naší republice a to například v obci Říčany u Brna, v Jemnici na Třebíčsku, dále jsou v Litovli, Laškově, Brně, Praze, Oslavanech, Radotíně, v Šiklově mlýně apod.

Jitka Bidlová, pirátská zastupitelka

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Cesta k Parlamentu Jitky Bidlové

Chůze je odpradávna přirozeným pohybem lidstva. Pravěcí lidé byli na pěším přesunu za lovem závislí životně, koneckonců i praotec Čech se svou družinou přišel na Říp pěšky. Tisíce let je to v nás. Teprve nedávno přijeli na koních kočovníci z asijských stepí, průmyslová revoluce přidala parní vlak i auta, bratři Wrightové letadlo a poslední doba vesmírná plavidla. Skvělé výdobytky, které bezesporu usnadňují život.

Stomilionová investice do bazénu zastupitele neděsí

Stomilionová investice do bazénu zastupitele neděsí

Téma možné koupě areálu po firmě Ponas ještě pořádně nevychladlo a už tu máme další velké téma. Tentokrát se jedná o investici ve výši kolem sta milionů korun do plaveckého bazénu. Věděli jste, že se chystá jeho rekonstrukce? Anebo jinak: ptal se Vás někdo, jaký bazén byste preferovali v Poličce Vy? Takový, do kterého si za levnější vstupné půjdete hlavně zaplavat, anebo takový, který bude investičně i provozně náročnější, bude nabízet víc atrakcí, ale samozřejmě za cenu vyššího vstupného..?